Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez internet (tryb S24) – zmiany 2015

Tryb zakładania spółki z o.o. z trybie S24 dokładnie opisaliśmy we wpisie Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez internet (tryb S24). System informatyczny został istotnie przekonstruowany w 2015 roku. Co ważne, w dalszym ciągu jest możliwe założenie spółki “za jednym posiedzeniem” tj. po zebraniu wszystkich wspólników przy jednym komputerze, bez uprzedniego uzyskiwania przez nich podpisu kwalifikowanego lub podpisu ePUAP. Co więcej, nie jest konieczne podanie numeru PESEL, co umożliwia również skorzystanie z systemu przez obcokrajowców. Stosowny komunikat ukazał się tutaj.

Poniżej opisaliśmy najistotniejsze zmiany:

  1. Żeby założyć konto (jest ono wymagane dla każdego wspólnika), na stronie ems.ms.gov.pl wybieramy “Rejestracja spółki z o.o. z wykorzystaniem wzorca umowy”. Po przekierowaniu na stronę ekrs.ms.gov.pl wybieramy opcję “Utwórz konto”. Wprowadzamy wymagane dane, w tym nasz adres mailowy.
  2. Standardowo umowę spółki podpisujemy przy pomocy podpisu kwalifikowanego lub ePUAP. Możliwe jest także uaktywnienie profilu MS na zakładce MOJE KONTO / PODPISY.
  3. Zmianie uległy także koszty założenia spółki z o.o. przez internet. Łączna opłata za wpis wynosi obecnie 350 złotych. Inne koszty pozostały bez zmian. O kosztach założenia spółki z o.o. piszemy więcej we wpisie Koszt założenia spółki z o.o.
  4. Nie ma już konieczności składania wzorów podpisów do KRS. Zatem nie musimy sporządzać takiego dokumentu u notariusza czy też, alternatywnie, składać podpisu w Sądzie w obecności pracownika.
  5. W praktyki wiemy także, że Sąd nie wymaga załączenia umowy najmu do wniosku o zarejestrowanie spółki.

Comments are closed.